Prečo robiť zimný rez?

Prehupli sme sa do druhej polovice zimy, kedy už pomaly začíname premýšľať o prvých prácach v záhrade. Medzi ne určite patrí aj zimný rez, o ktorom sa dozviete viac v nasledujúcom blogu.

Skúsený záhradkár vie, že cesta k šťavnatému ovociu začína už teraz. Prebiehajúce vegetačné obdobie je totiž ideálna šanca, kedy urobiť zimný (predjarný rez).

Kedy je čas?

Vykonáva sa v čase vegetačného pokoja – od decembra do polovice marca,apríla. Záleží samozrejme od klimatických podmienok. Rez sa musí urobiť len počas dní bez mrazu, kvôli riziku namrznutia rezných rán.

Prečo a ako rezať?

Účelom zimného rezu je hlavne presvetliť a preriediť korunu stromu. Príliš hustá koruna totiž vytvára ideálne prostredie pre množenie škodcov a chorôb. Naopak, dostatok svetla v jej vnútri podporí rast nových výhonkov a zdravých plodov.

Podľa toho v akom štádiu vývoja sa strom nachádza, rozoznávame rez výchovný alebo tvarovací (po výsadbe), udržiavací (reguluje rodivosť) a zmladzovací (u starších stromov).

Ovocné stromy a vinič

Stálicami v pestovaní ovocných stromov u nás aj naďalej zostávajú jabloň, hruška, slivka či marhuľa. Pri reze je dobré najprv odstrániť odumreté, choré a poškodené konáre. Takisto sa zbaviť aj vertikálne rastúcich konárov a výhonkov na kmeni. Potom možno prejsť k presvetľovaniu koruny. Odrežú sa konáre, ktoré rastú smerom nadol, do stredu koruny alebo tie, čo sa krížia. Ideálny priestor medzi nimi by mal byť cca 15 – 30 cm. Na záver sa skrátia najvzdialenejšie konáre, aby rástli skôr do hrúbky a nelámali sa pod váhou úrody.

Pestujete aj zopár krov viniča? Ani tu nemôžete vynechať zimný rez. Okrem toho, že ním dosiahnete správny tvar, vám zabezpečí aj množstvo kvalitnej úrody. Berte však ohľad na to, že orezané konáre znášajú mrazy horšie, a preto si vyberte vhodnú dobu. Rez by ste mali stihnúť najneskôr do polovice marca. Pri viniči je tiež dôležité optimálne zaťaženie krov – pomer vegetatívnych a generatívnych častí.

Mám na to?

Ku každému stromu a obzvlášť odrode, treba pristupovať individuálne a prispôsobiť mu teda aj rez. Keďže ide o úkon, ktorý si vyžaduje prax a odborné vedomosti, nie každý si naň trúfne. Veď, kto by chcel prísť neodborným zásahom o dobre rodiaci strom a chutné plody?

Neváhajte nás preto kontaktovať a využiť naše služby aj pri oreze stromov! Ochotne vám poradíme, navrhneme ideálne riešenie a vypracujeme cenovú ponuku.

Začnite pracovať na vašej jesennej úrode už teraz s NAMI! Dohodnite si termín na čísle +421 948 718 978 alebo kancelaria@klacansky.sk.

1 názor na “Zimný rez”

  1. Pingback: Zimný rez stromov | Klacansky .sk

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *