SPRACOVANIE PÔDY STROJOM

Ako sa začína sen o vlastnej záhrade? Väčšinou mu predchádza kúpa pozemku a postavenie novostavby alebo oprava tej pôvodnej. Následne prichádza na rad odstránenie veľkých nedostatkov, ako sú staré stromy, pne, balvany či burina. A potom? Poďme zasiať trávnik a premeniť kus pôdy na raj!

Pred samotným výsevom trávnika je však potrebné pôdu pripraviť. Jednou z možností je klasický kultivátor. Práca s ním je však náročnejšia fyzicky aj časovo. Stroj skáče, všetok neskyprený materiál vyhadzuje na povrch a vy ho musíte vyhrabať, naložiť, odviezť a zlikvidovať. A povedzme si úprimne, výsledok by tiež mohol byť lepší. Tiež sa po ňom dosť nahrabete, aby ste mali pekne upravenú plochu. Vhodnejším riešením je určite spracovanie pôdy strojom, ktoré je efektívne, kvalitné a rýchle. 

AKO TO VLASTNE FUNGUJE?

Klasický kultivátor, ktorý môžete poznať ako príslušenstvo k motorovým jednotkám značky AGZAT či VARI, kypria pôdu a rozbijú väčšinu hrúd, no všetko, čo nespracujú, skončí nakoniec na povrchu. Hriadeľ sa točí v smere pohybu stroja – zvyčajne vpred, a tak „bordel“ vyhadzuje hore.

Naopak, naše stroje na spracovanie pôdy fungujú ako protibežný kultivátor. Zakladače trávnika, ako ich ľudovo zvykneme nazývať, pracujú nasledovne. Hriadeľ s masívnymi nožmi sa točí v protismere a spracováva materiál, ktorý potom oddeľuje sito v zadnej časti. Ťažšie a väčšie predmety ako kamene, tvrdé hrudy hliny či korene starej trávy padajú dole. Tam ich presype parádne nakyprená zemina, ktorú skultivovali nože, umiestnené na hriadeli. Na záver všetko prebehne špeciálny valec, ktorý to nahrubo zrovná a „učeše“. Toto všetko sa deje v jednom kroku! Plochu teda stačí prejsť strojom 1-krát a pôdu máte pripravenú. Výsledok vyzerá skutočne dobre! 

Rozdiel medzi klasickým kultivátorom a našimi strojmi je teda obrovský! Kvalitne pripravená pôda na výsev či výsadbu, minimum odpadu na vyhrabanie, nakladanie, odvážanie a skládkovanie. A ešte to aj oveľa lepšie vyzerá!

NÁŠ ARZENÁL

Na tomto princípe fungujú všetky naše stroje, ktoré využívame pri tejto službe. Ide o:

 • veľký Carbogreen 126 M za väčší traktor
 • stredný R2 Condor 75 pre 1-nápravový nosič náradia Köppl
 • malý Bennasi MC 2300

Pri zákazkách najčastejšie využívame stredný – Condor ku Köppl-u. Váži iba necelých 400 kg a jednoduchšie sa s ním manipuluje. Vzhľadom na jeho šírku 100 cm sa dostane takmer všade a aj náklady na dopravu sú nižšie.

Veľký Carbogreen, ktorý máme za naším traktorom John Deere 3045 R posielame tam, kde sú potrebné aj zemné práce a presuny materiálu.  Vďaka jeho otvárateľnej prednej lyžici a šikovnému strojníkovi fungujeme ako menší “traktorbager”, ktorý si po sebe ešte aj pripraví pôdu – zakladač je vzadu, lyžica vpredu. Tiež pomôže tam, kde je extrémne zhutnená pôda. Jeho masívna konštrukcia a vyššia hmotnosť, spolu s traktorom 2,5 tony, umožní lepšie sa “zahryznúť” do tvrdej hliny. Má lepšiu stabilitu a kvalitnejšie zrovnáva povrch, keďže ide o 2-nápravový stroj.

Prípadne, ak sú plochy také veľké, že vyššie náklady na dopravu (súprava auto + vozík do 7,0 tony verzus vlastný presun o rýchlosti cca 20km/h) stále stoja za to, aby nahradil stredný Köppl, ktorý má menší záber a strávi tam teda viac času.

Najmenší Benassi používame na našich vlastných zákazkách, na naozaj malých plochách, namiesto klasického kultivátora.

Kolega Janko si hravo poradí aj na vašom pozemku!

KEDY, AKO A ZA KOĽKO

Rozhodli ste sa objednať si u nás službu spracovania pôdy strojom? Tešíme sa! Ešte predtým, ako k vám dorazíme, vám dáme zopár užitočných tipov

 • Príprava

Pred samotným spracovaním pôdy je dobré, aby bol pozemok vyčistený, bez buriny či starej trávy. V prípade, že to tak nie je, však ochotne poradíme, pomôžeme a urobíme. 

 • Počasie

Na kvalitné spracovanie pôdy potrebujeme suchú zem. Ak deň predtým trocha naprší, môže to byť v poriadku. Odporúčame však, aby bolo počasie podľa predpovede v daný deň bez zrážok. Mrholenie počas výkonu služby môže byť totiž po chvíli problém, pretože hlina sa začne lepiť a výsledok už nestojí za to. Po daždi sa okrem toho môže vytvoriť pôdny prísušok alebo tzv. “škralup / kôrka”, ktorý je potrebné znova narušiť jemným vyhrabaním, aby ste pracovali s dobre pripravenou pôdou. A tomuto odporúčame sa vyhnúť, keďže je to pre vás práca navyše. Skvelé je, keď aj deň po výkone neprší, aby ste mali čas pôdu vyhrabať, vysiať osivo, zapracovať ho a zavalcovať.

 • Čas

Určite ste zvedaví, za aký čas vám náš stroj vie spracovať pôdu. Každý pozemok je špecifický a od toho sa odvíja aj výsledný čas, ktorý u vás strávime. Dôležité je, v akom stave je daná plocha – či je bez porastu alebo so starým trávnikom, ako veľmi je zhutnená, či ide o rovinu alebo svahovitý terén a podobne. Štandardne sa však pri bežných pozemkoch rodinných domov bavíme o hodinách. Pre predstavu – kedysi sme boli schopní pri použití klasického kultivátora pripraviť a vysiať za jeden dlhý deň 500 m2 trávnika za pomoci 5 kolegov. Dnes zvládneme 800m2 za hodinu, siedmi! A namakáme sa podstatne menej.

 • Cena

Základná orientačná cena je 1,50 EUR/m2. Jednotková cena je nižšia, keď je plocha väčšia, jednoduchšia (menej členitá) alebo je pôda v dobrom stave. Náklady na dopravu kalkulujeme podľa vzdialenosti z Trenčína a veľkosti stroja.

Chcete bezplatnú cenovú ponuku pripravenú Vám na mieru?

Pošlite nám na email kancelaria@klacansky.sk
* Vašu adresu miesta výkonu,
* veľkosť plochy v m2 (na úvod stačí aj odhad),
* fotky danej plochy,
* Vaše kontaktné údaje
* a ideálne aj termín kedy by ste našu službu potrebovali.

Radi pomôžeme aj s výberom, obstaraním a dovozom osiva a štartovacieho hnojiva.

2 názory na “SPRACOVANIE PÔDY STROJOM”

 1. Jaroslav duro

  Dobry den
  Chcem sa spytat skadial ste ? Najesen idem menit travnik 1050 m2 a mal by som zaujem o vase slu,by
  Jaroslav durco
  Banovce nad bebravou

 2. Miroslava Daranská

  Dobrý deň, minulý rok sme robili bazén, potrebovala by som nanovo vyčistiť zem a založiť trávnik, som zo Zablatia , je to cca 150m, horší prístup.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *