JARNÁ ÚDRŽBA ZÁHRADY

Zatiaľ čo v predchádzajúcom blogu sme sa venovali jarnej údržbe trávnika, dnes vám dáme zopár tipov, ako znovuzrodiť aj zvyšok záhrady!

ZA ZELENOU LÍNIOU

Máte šťastie na dobrých susedov? Gratulujeme! Aj napriek tomu nám však určite dáte za pravdu, že niet nad súkromie vlastnej záhrady. Ak ste vymenili betónové kulisy za živý plot, poradíme vám, ako mu po zime vdýchnuť nový život!

Najnovšie výskumy tvrdia, že rastliny živého plota lepšie znášajú rez koncom zimy. Pustite sa teda hneď do práce s našimi tipmi! Pred samotným začatím si najprv okolo plota natiahnite textíliu alebo fóliu na zachytávanie odrezkov. Uľahčíte si tak upratovanie.

Ak pôjdete do výšky, poistite sa spoľahlivým rebríkom, s ktorým sa vyhnete nebezpečnému balansovaniu. Napokon do rúk vezmite krovinorez, plotostrih alebo záhradnícke nožnice a šmik-šmik! Hlavne opatrne – s ohľadom na vás i živý plot.

Pýtate sa, aké sú ideálne miery živého plota? Všeobecná zásada je, že by ste ho nemali nechať vyrásť priveľmi ani do šírky, ani do výšky. Zlatý stred je približne 1,70 m s tým, že by si mal držať kónický tvar. Dolu širší, kvôli vyholovaniu a hnednutiu spodných častí.

Bočné steny strihajte šikmo, pričom pri ihličnatých druhoch môže byť tento sklon ešte o niečo strmší. Pri reze smerujte od bokov ku korune. Keďže rastliny, ktoré môžu byť použité do živých plotov sú rôzne, rozmanitý môže byť aj tvar. Preto je táto záležitosť veľmi individuálna.

Dospelým vždyzeleným drevinám skracujte nové prírastky o ¾ ich dĺžky. Mladé živé ploty iba o polovicu. Listnaté kríky režte prvé roky po výsadbe výchovným rezom, aby sa dobre rozvetvili. Výhonky skracujte o ⅓  až ½ dĺžky, ešte pred pučaním v marci.

Kríky, ktoré kvitnú už počas skorej jari priamo z minuloročného dreva, režte po odkvete, aby ste nenarušili ich ďalšie kvitnutie. Vynechanie výchovného rezu by malo za následok, že niektoré druhy by boli odspodu riedke alebo by mali nevzhľadný tvar. Neskôr už len zachovávajte správny tvar a svetlo vnútri koruny udržiavacím rezom.

Máte na záhrade staršie dreviny, ktoré už takpovediac majú to najlepšie za sebou? Nezúfajte, aj tie vedia opäť zažiariť! Pomôžte si zamladzovacím rezom, ktorým presvetlíte korunu, zbavíte sa hrubých vetiev a ker tak rýchlo vyženie mladé výhony.

Ak sa pri jarnej údržbe premiestnime viac do srdca záhrady, nájdeme tam okrasné trávy a trvalky. Väčšina z nich je nenáročná a ich údržba závisí od toho, či ide o stálozelené druhy alebo tie, ktorých nadzemná časť na zimu odumiera.

Pri stálozelených iba odstráňte prípadnú odumretú časť jej vytiahnutím alebo odstrihnutím po živú časť, nie však veľmi nízko. U tráv, ktorých nadzemná časť na zimu odumiera, ju odstraňujte až na jar. Je tomu tak preto, aby bola rastlina chránená pred mrazom a uhnívaním. Pri strihaní nad zemou zostáva približne 5 centimetrov.

MULČ – OKRASA ČI NEVYHNUTNOSŤ?

Chceli by ste si záhradu nielen skrášliť, ale aj udržať ju peknú a sviežu? Mulčujte! Mulčovanie okrasných záhonov má mnoho pozitív. Primeraná vrstva mulčovacieho materiálu je zhruba 5 cm. Zabraňuje unikaniu vody z pôdy, eliminuje jej prehrievanie, potláča rast burín, zabraňuje erózii a podporuje rozvoj užitočných mikroorganizmov.

V neposlednom rade tiež plní estetickú funkciu, kedy oddeľuje rastliny a záhony od trávnatých plôch. Vo všeobecnosti platí zásada, že k väčším rastlinám sa hodia väčšie kusy kôry a k drobnejším zasa menšie. Vrstvu kôry obnovujte každoročne na jar alebo raz za dva roky, pretože sa poveternostnými vplyvmi rozkladá.

Mulčovacia kôra je vhodná na vysypanie okolia novovysadených drevín – ihličnanov aj listnáčov, vresov, trvaliek aj papraďorastov. Naopak, neodporúča sa do záhonov s cibuľovinami, bylinkami, suchomilnými drevinami, sukulentnými trvalkami ani okrasnými trávami. Okolie týchto rastlín  je lepšie nahradiť štrkom, prípadne kameninovou alebo lávovou drťou.

ZASA TÁ BURINA

Burina snáď nepristane ani jednej záhrade a každý sa jej snaží všemožnými spôsobmi zbaviť. Riešenia sú rôzne – od herbicídnych prípravkov, až po bezchemické zásahy, no základnou zásadou je prevencia. Snažte sa zabrániť tomu, aby sa burina vysemenila a ak je to možné, používajte mulčovaciu fóliu.

Pomáha tiež hustá výsadba rastlín, vyvýšené záhony alebo osvedčené triky. Začnite tradičnou kultiváciou pôdy, za pomoci kultivačnej motyky, ktorou medzi vysadenými rastlinami narušíte pôdu do hĺbky 1-2 cm. Tento úkon však robte ešte predtým, ako sa vám pýr nasťahuje do záhrady! Účinné je aj použitie priehľadnej a nepriehľadnej fólie.

Funguje to tak, že záhon sa najskôr výdatne poleje a prikryje sa na mesiac priehľadnou fóliou. Semená burín pôsobením tepla, svetla a vlhka vyklíčia. Ďalší mesiac ho zasa prekryjete nepriehľadnou fóliou. Všetky vyklíčené buriny uhynú a po odokrytí získate čistú pôdu bez burín. Možnosťou sú samozrejme aj klasické chemické postreky.

Ich najväčšou výhodou je efektívnosť a čas, za ktorý zlikvidujete nežiadúcu burinu. Nezabúdajte však na ochranné pomôcky ako rukavice, štít alebo rúško.

VYŽIVUJTE

Všetky rastliny pre svoj rast, rozvoj a rodivosť potrebujú živiny, ktoré je nutné dodávať im pravidelne do pôdy. Na to, aby ste zistili, ktoré látky pôde chýbajú je ideálne nechať si urobiť pôdny rozbor. Na základe toho viete prispôsobiť nielen zloženie, ale aj dávku hnojiva.

Ak si nie ste istí, použite na začiatok viaczložkové granulované hnojivá, doplnené o stopové prvky. Ich aplikovanie je vhodné každý rok na jar. Obľúbeným a vyhľadávaným sa opäť stáva aj organický hnoj. Maštaľný hnoj, trus drobných zvierat, ale aj rastlinný odpad v podobe kompostu je pre rastliny nenahraditeľný a do pôdy by sa mal zapracovať aspoň raz za 4-5 rokov.

Začína nám jar, a preto sa nechajte vylákať lúčmi slnka za aktívnym oddychom vo vašej záhrade! Inšpirujte sa našimi tipmi a zveľaďujte vaše okolie krok za krokom. Odmenou vám bude žiarivá a zdravá záhrada, ktorú si budete môcť vychutnávať celé leto!

Neviete si dať rady so starostlivosťou a údržbou vašej záhrady? Kontaktujte nás na: kancelaria@klacansky.sk alebo +421 948 718 978 a dohodnite si konzultáciu s našimi záhradníkmi!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *