ZAVLAŽUJTE ZÁHRADU S ROZUMOM!

Efektívne riešenie polievania vašej záhrady? Odpoveďou je automatický závlahový systém!

Ak ste majiteľom väčšieho pozemku s trávnatou plochou a množstvom zelene, určite viete, že si vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Jednou zo základných požiadaviek je samozrejme pravidelné a výdatné dodávanie vlahy. Ak ste doteraz polievanie riešili iba s hadicou alebo krhlou v ruke, musíte nám dať za pravdu, že je to nielen časovo, ale občas aj fyzicky náročné. Okrem toho, aj napriek vašej snahe nemusíte dať rastlinám toľko vody, koľko skutočne potrebujú. Efektívne riešenie? Automatický závlahový systém!

Ručné polievanie celej záhrady vie byť časovo aj fyzicky náročné

Pred inštaláciou závlahového systému je potrebné myslieť na niekoľko dôležitých bodov. Prvým a najdôležitejším je dostatočný a spoľahlivý zdroj vody. Tým môže byť napríklad studňa či jazero. Ďalej je nutné pomocou kvalitného čerpadla zabezpečiť dostatočný tlak a prietok vody. Systém je pod zemou zložený z plastového potrubia, ktoré je pospájané mechanickými alebo zváranými spojkami a odbočkami. Nad povrchom zeme systém ústi do postrekovačov. Tie majú výmenné trysky, ktoré dokážu zavlažovať rôzne tvary a tiež veľkosti plôch. Môžu byť rotačné celokruhové alebo rotačné sektorové, sprejové či kombinované. Súčasťou závlahy sú aj komponenty ako elektroventily, dažďové senzory, elektroinštalácia, šachty, ovládacia jednotka, filtračné zariadenie či regulátor tlaku. Pri dobrom návrhu závlahy a vhodnej kombinácii jednotlivých častí systému je možné vytvoriť správne fungujúcu zavlažovaciu sieť.

Keďže každá záhrada je iná a má svoje osobité nároky na prísun vody, závlahový systém sa jej musí prispôsobiť. Jeho systematická práca je riadená “hlavou” – riadiacou jednotkou. Tá na základe zadaného programu otvára elektroventily jednotlivých sekcií závlahy a dodá presne stanovené množstvo vody v čase a intervale, ktorý si viete nastaviť.

Systém na povrchu ústi do postrekovačov

AKÉ SÚ VÝHODY ZÁVLAHOVÉHO SYSTÉMU?

Ako sme už spomenuli, vďaka nastaveniam viete zabezpečiť každej rastline toľko vody, koľko si zvolíte a hlavne v rovnomernom režime. Ušetríte tak a lepšie využijete množstvo vody, s ktorou je hlavne v posledných rokoch sucha problém.

Nemáte čas prestáť celý večer zalievaním záhrady? Prípadne odchádzate na dovolenku a nemá sa vám kto postarať o zeleň? Aj v tomto prípade je automatický systém veľkým pomocníkom. Šetríte nielen váš čas, ale dokážete nastaviť aj optimálnu hodinu spustenia! Napríklad v noci, kedy je odparovanie vody minimálne alebo počas vašej neprítomnosti.

Závlaha dokáže osviežiť nielen vaše rastlinstvo, ale aj vás! Vodu, ktorú totiž dostatočne zavlažené rastliny zadržiavajú, pocítite aj sami. Trávnik napríklad nie je suchý a vyprahnutý, ale naopak mäkký a svieži. A na záver, nemusíte byť rosnička a mať prehľad o blížiacom sa počasí. Systém sa vďaka senzorom pri daždi automaticky vypne.

STAROSTLIVOSŤ A ÚDRŽBA

Samozrejme, ako každé zariadenie, aj automatický závlahový systém si vyžaduje svoju pravidelnú údržbu. Ide hlavne o obdobie pred zimou a na jar. Zazimovanie spočíva v uzavretí hlavného prívodu vody, otvorení prípadného odvodňovacieho ventilu a vypustení celeho systému. Aby sa dostala všetka voda von, jednotlivé časti sa ešte “prefúknu” kompresorom. Počas zimy nechajte hlavný uzáver vody zatvorený a bočný vypúšťací ventil spolu s vodovodnými kohútikmi otvorený. Ak nemáte čerpadlo v nezámrznej hĺbke alebo bezpečne odizolované je vhodné vybrať ho. Následne nechajte vodu stiecť, utrite ho a uskladnite na suchom mieste, napríklad v garáži alebo technickej miestnosti.

Na jar je zasa potrebné urobiť prepláchnutie potrubia a postrekovačov, pretože počas zimy prípadné usadeniny uschnú a rozdrobia sa. Môžu tak spôsobiť nesprávne fungovanie systému. Vyčistite teda hlavný filter spolu s tými menšími v postrekovačoch, ktoré v prípade potreby môžete aj vymeniť. Odstráňte z trysiek vyrastené mačiny a skontrolujte ich dostrek či smer. Ak máte riadiacu jednotku, ktorá nie je priamo napojená do elektrickej siete, ale je na batériu, vymeňte ju každú jar. Nastavte parametre v ovládacej jednotke, skontrolujte dažďový senzor a celú závlahu otestujte.

Správne fungovanie závlahy si vyžaduje pravidelnú údržbu

AKO TO ROBÍME MY?

Na začiatku vám vypracujeme návrh riešenia závlahy, ktorý je dimenzovaný na váš zdroj vody a k nemu cenovú ponuku. Zabezpečíme nielen montáž, ale aj spustenie a následnú údržbu. Veľkou výhodou pre vás je, že vám dodanie tejto služby kompletne zabezpečujeme priamo našou firmou. Nemusíte tak ďalej komunikovať s rôznymi dodávateľmi a prípadné otázky či problémy riešite iba s nami. Okrem toho prihliadame aj na podstatné detaily z pohľadu záhradníka, ktoré sú pri inštalácii závlahového systému dôležité. U nás sa vybraní kolegovia pracovnej skupiny Realizácia – špecialisti na závlahy, postarajú o to, aby bola koordinácia prác na závlahe i záhrade v poriadku a aby bola zabezpečená odbornosť pre obe oblasti. Po samotnej realizácii závlahu odskúšame, nastavíme, spustíme a naučíme vás základnú obsluhu a odovzdáme vám potrebné dokumenty.Samozrejmosťou je aj jarná a zimná údržba, ktorú zabezpečuje naša pracovná skupina Servis, starajúca sa o údržbu záhrad a zelene.

Dodajte životodarnú vodu vašej záhrade s automatickým závlahovým systémom od nás!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *