Jarná starostlivosť o trávnik

Žiarivo zelený a mäkký trávnik je pýchou každej záhrady. Správna závlaha, údržba či výživa sú kľúčom k úspechu, no dôležitá je aj príprava. V čom spočíva sa dozviete v dnešnom blogu!

Žiarivý a mäkký trávnik je pýchou každej záhrady

Jar sa všeobecne nesie v znamení očisty. Po zime si detoxikujeme telo či upratujeme byt a podobnú kúru by sme mali dopriať aj našej záhrade. Obzvlášť trávnik si zaslúži zvýšenú pozornosť. Aby mohol opäť prijímať živiny, zelenať sa a rásť, treba ho najprv očistiť a prevzdušniť.

Využite preto prvé slnečné lúče, nasaďte si rukavice, vezmite hrable a hurá do práce! Odstráňte zvyšky napadaného lístia či polámané konáriky. Potom trávnik povalcujte. Práve tento úkon prispieva k zlepšeniu jeho vzhľadu a možno ho opakovať aj v priebehu sezóny.

VERTIKUTÁCIA A AERIFIKÁCIA

Počas zimných mesiacov je úplne normálne, že niektoré rastliny alebo časti trávnika odumrú. Tiež je bežný výskyt machov, ktoré spolu vytvoria nepriedušnú vrstvu – trávnu plsť. Tá bráni vzduchu, vode a ostatným živinám, aby sa dostali až ku korienkom. Preto je vhodné začať najskôr s ich odstraňovaním a prerezávaním za pomoci vertikutátora alebo vertikutačných hrablí s ostrými hrotmi. Odporúča sa prejsť trávnik vo dvoch na seba kolmých smeroch do hĺbky 3 – 5 mm. S vertikutáciou začnite na minimálne jednoročnom zakorenenom trávniku, aby ste ho nevytrhali.

Ďalším krokom je aerifikácia, teda prevzdušnenie. Aerifikátory vyhrabú prerezanú plsť hrabacím valcom s hrablicami. Aj keď sa vám bezprostredne potom môže zdať, že trávnik nevyzerá vábne, už čoskoro sa zotaví a zhustne. Vertikutácia sa robí na jar a na jeseň, zatiaľ čo aerifikácia približne raz za 6 týždňov v období od marca do novembra.

Vertikutácia a aerifikácia znovuzrodia trávnik

Po vertikutácii a aerifikácii sa robí pieskovanie alebo topdressing. Jeho cieľom je zvýšenie priepustnosti vrchnej vrstvy pre vodu a vzduch, rýchlejšiu elimináciu trávnej plsti a vyrovnanie drobných nerovností. Pri pieskovaní sa používa ostrohranný kremičitý piesok s nízkym obsahom vápenca a ílu. Pre orientáciu je to približne 3 – 5 litrov na m2 trávnika. Po aplikácii je potrebné zatiahnuť ho sieťou alebo kefou do povrchu trávnika.

VÝŽIVA A KOSENIE

Riedky a bledozelený trávnik? Pravdepodobne mu chýbajú živiny! Tie môžete doplniť menšou vrstvou kompostu alebo špeciálnym hnojivom. Sledujte počasie a rozhoďte ho tesne pred dažďom.

Napokon sa naskytá otázka prvého kosenia. Kedy je čas? Vraví sa, že vtedy, keď zakvitne zlatý dážď. Začnite s vyššou úrovňou a postupne znižujte. Dbajte tiež na to, aby bola tráva suchá.

Otázka prvého kosenia? Sledujte prírodu!

Nemáte doma potrebné náradie či stroje? Neviete ako na to alebo len jednoducho nemáte čas a energiu? Ozvite sa nám a my vám radi pomôžeme!

kancelaria@klacansky.sk +421 948 718 978

1 názor na “Jarná starostlivosť o trávnik”

  1. Pingback: Jarná starostlivosť o trávnik | Klacansky .sk

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *